Pavol Frešo sa môže pochváliť, že ako jediný predseda BSK sa na svoju stoličku posadí opäť. Ľudia v Bratislavskom kraji prehltli jeho nesplniteľné predvolebné sľuby, nevysvetlené kauzy a svojou nepočetnou účasťou, no početnou podporou v druhom kole dokázali, že povestná bašta pravice ešte vie ustáť nápor červenej presily. Otázkou však je, nakoľko je zisk funkcie predsedu BSK víťazstvom pre Pavla Freša.
Pavol Frešo je chlapisko ako hora. Postavou budí rešpekt. Človek by si pomyslel, že ako predseda strany SDKÚ-DS je rešpektovaný aj pre svoje vodcovské schopnosti, presvedčivé stanoviská a názory, ktoré bez námietok nasledujú spolustraníci. Pravdou je, že Mikuláša Dzurindu bolo viac napriek tomu, že postavou ho bolo menej. Pavol Frešo je ako líder nevýrazný, neurčitý a vyzerá to tak, že strany SDKÚ-DS pod jeho vedením akoby len ubúdalo. Nuž, byť trojjediným nie je žiadna sranda. Poslanec, líder, predseda, z toho môže byť iba nezbeda.
Zvolením Pavla Freša za predsedu BSK hrozí, že nezbeda mu môže zlomiť väz roku 2016, v čase parlamentných volieb. Zdá sa totiž, že jeho líderská pozícia nie je taká pevná, akou by byť mala. Pred druhým kolom VÚC volieb mi vŕtala v hlave síce hypotetická, ale závažná otázka. Čo sa stane, ak sa Pavol Frešo stane predsedom BSK – bude po parlamentných voľbách v roku 2016 ašpirovať ako vodca pravicovej opozície na funkciu premiéra? Ak áno, čo bude so županskou funkciou a ak nie, nebude tým spochybnená jeho líderská pozícia?
Na túto otázku mi mohol odpovedať len najkompetentnejší, nuž som mu ju položila. Odpoveď dorazila rýchlo, čo si veľmi cením a stálo v nej: „Dnes sa nenachádzame ani len v polovici volebného obdobia súčasnej vlády, ďalšie parlamentné voľby budú až v marci 2016.
V tejto chvíli považujem za svoju povinnosť voči voličom zabojovať opätovne o post župana a ukázať, že Slovensko neovláda jedna politická strana. Z boja sa neuteká a tieto voľby sú dôležité. Považujem tiež za svoj záväzok voči voličom pokračovať v mnohých projektoch na prospech ľudí, ktoré sme na župe v tomto volebnom období začali.
Nevidím dôvod, prečo by voľby na funkciu župana vylučovali vedenie politickej strany, práve naopak. Ak chceme dať ľuďom nádej a ukázať, že vieme spolu na pravej strane politického spektra spolupracovať, máme to príležitosť ukázať najprv dole, aj v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde sa spojilo 7 pravicových strán a potom na celom Slovensku.”
Pekné a sympatické slová, aj keď vyhýbavé. No samotná odpoveď dostala po druhom kole volieb nový rozmer a trpkú príchuť. Už teraz sa ukázalo, čo spôsobil regionálny odpor v SDKÚ-DS podporovaný Kaníkom proti Frešovmu rozhodnutiu podporiť v druhom kole Maňku. Víťazstvo Kotlebu v BBSK. Príkladná ukážka fatálneho zlyhania spolupráce na pravej strane politického spektra. Ak Pavol Frešo nemá podporu teraz, v takýchto závažných situáciách, kde ju bude hľadať v roku 2016?
Autor blogu vôbec nevidí so vnútra ...
Ospravedlnenie sa prijíma. Všetci ...
pravicová koalícia Slovenská demokratická... ...
moja chyba - ospravedlňujem sa.... ...
moja chyba - ospravedlňujem sa.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty